Fali páraelszívók
A falra szerelhető páraelszívók az egyik legnépszerűbb típus a vásárlók körében, ha a zsír és a kellemetlen szagok eltávolításáról van szó a konyhai főzés során. A konyhai fali páraelszívók többféle méretben, színben és stílusban kaphatók, hogy megfeleljenek minden igénynek, ami felmerülhet a végfelhasználó részéről a vásárlásnál.
Mire is figyeljünk oda egy fali páraelszívó vásárlásánál?
Méret
A páraelszívó és a főzőfelület mérete akkor optimális, ha az elszívó szélesebb, mint a főzőfelület vagy megegyezik a főzőlap méretével, de semmiképp ne legyen kisebb.
A helyiség mérete
A páraelszívók elsősorban az aktív főzőlap közvetlen közelében kell, hogy megfelelően működjenek, azaz meg kell, hogy akadályozzák a zsíros gőzök és kellemetlen szagok továbbterjedését a légtérben. A főzőfelület környezetének megfelelő elszívásához akár 150-300 m3/h szabvány szerinti légszállítási kapacitással rendelkező páraelszívó is megfelelő lehet.
Miért van szükség mégis nagyobb teljesítménnyel bíró készülékre?
A páraelszívó által „legyőzendő” légáramlás (huzathatás) függ a helyiségek méretétől, a nyílászárók és/vagy légutánpótlásért felelős egyéb eszközök (pl. légbevezetők) típusától, elhelyezésétől. Nem minden konyhában oldható meg a rövid (0,5-1 m) légtechnikai kivezetés. A hosszabb csőszakaszok, idomok, opcionálisan használt pillangószelepek, mind ellenállást képviselnek a rendszerben, ezért könnyen lehet, hogy egy szabvány szerint max. 600m3/h légszállítással rendelkező páraelszívó mérhető teljesítménye a hatékony elszívási érték alá csökken.
Azt is fontos megjegyezni, hogy a szabvány szerinti maximum. illetve a telepítési módtól függő valós légszállítási érték a készülék legmagasabb fokozatát használva érhető csak el. Tehát egy nagyobb kapacitású készüléket választva megfelelő légcsere valósulhat meg már 1-es vagy 2-es fokozaton is, amely zaj szempontjából (sokkal halkabb páraelszívás) és a páraelszívó várhatóan hosszabb élettartama miatt jelenthet előnyt.
A teljesítmény kiválasztásánál további fontos szempont a különböző főzési szokások figyelembe vétele (intenzitás, fűszerezés, a főzés gyakorisága). Tehát a megfelelő teljesítmény kiválasztása elsősorban nem a helyiség méretétől függ, hanem több befolyásoló tényező együttes eredménye. A vásárlásnál ezért több szempontból is ajánlott egy nagyobb teljesítményű páraelszívó kiválasztása.
A teljesítmény összehasonlítása
A teljesítményszükséglet függ a helység adottságaitól, az elhelyezés és az üzemeltetés módjától, valamint kivezetett üzemmód esetén a csőszakasz átmérőjétől, hosszától és a azok kanyarulataitó is.
Ezért a legjobb összehasonlítási alap az UNE ENI61591 szabvány, mely egységes összehasonlítási alapot képez a megfelelő teljesítményű páraelszívó kiválasztásához.
A páraelszívó elhelyezése
A páraelszívó optimális szerelési magassága függ a főzőfelülettől, a páraelszívó felszerelési módjától és a főzőlap méretétől is. Figyelembe kell venni a gyártó használati utasításában lévő adatokat és figyelembe kell venni az adott ország ide vonatkozó szabályait is.
Átlagos szerelési magasság
fali páraelszívóknál az átlagos szerelési magasság gázfőzőlap esetén minimum 75 cm, kerámialap esetében minimum 65 cm.
fali döntött páraelszívóknál az átlagos szerelési magasság gázfőzőlap esetén minimum 52 cm, kerámialap esetében minimum 45 cm.
Üzemmódok vagy bekötési módok
Szabad kivezetéses üzemmód
Ha a levegő a szabadba egy csővezetéken keresztül távozik, (vagyis kivezetéses üzemmódban használjuk), akkor egy 150 mm átmérőjű nyíláshoz kell csatlakoztatni a csőcsonk segítségével. Tilos égéstermékek céljára használt csatornákba, kéményekbe bevezetni! Ügyeljen arra, hogy amikor a páraelszívó és más, nem elektromos üzemű kályha vagy tűzhely egyszerre működik, elegendő mennyiségű levegő utánpótlás álljon rendelkezésre. A megfelelő működtetés érdekében biztosítani kell légbeeresztést az ajtókon, ablakokon vagy más légbevezetőkön keresztül.
Nincs lehetősége az elszívott levegőt kivezetni az épületen kívülre?
A páraelszívó nem csak légkivezetéses, hanem belső keringtetéses üzemmódban is használható, így az elszívott levegő a zsírszűrő mögé elhelyezhető aktívszén-filteren is keresztülhalad, mely megszűri a kellemetlen szagokat, majd a levegő visszakerül a konyha légterébe. Ebben az esetben a légszállítási kapacitás a szénszűrő állapotától (telítettségétől) függően bizonyos mértékben csökken. Bővebb leírást a szénszűrő alatt talál, mely opcionálisan rendelhető.