Ebben a cikkben erről lesz szó, de érdemes a többi írásunkat elolvasni, mert számos légtechnikai berendezésről és megoldásról írtunk már. Most a főszerepet az utólagos megoldás kapja, így a szellőzés fontosságát is érinteni fogjuk.
Megmutatjuk, hogy milyen alternatívák között lehet keresgélni és a telepítési folyamatokat is kivesézzük, hogy a lehető legteljesebb kép alakulhasson ki. Kellemes olvasást kívánunk, és bízunk benne, hogy segíthetünk a döntés során, hogy melyiket érdemes választani az igényekhez és a lehetőségekhez mérten.
Mennyire fontos az, hogy megfelelő legyen a szellőzés a házban?
Említettük a nyílászárók problémáját, ami nem feltétlenül gond, de az biztos, hogy nem a legkomfortosabb télen a mínuszok idején nyitogatni az ablakot, hogy friss levegő legyen a házban. Hasonlóan igaz ez a nyári időszakra is, amikor sok energiát kell felhasználni arra, hogy megfelelő hőmérsékletre legyen hűtve a lakás, amit ez a manuális szellőztetés befolyásol.
A fontossága egyszerű, mert a páraképződés szempontjából sem mindegy, hogy mennyire friss a légtér. Ez a penész és a gombák szaporodása miatt lényeges, hiszen a páradús környezet ideális ezeknek.
Az állott levegő a szén-dioxid-tartalma miatt is kerülendő, mert könnyen okozhat fejfájást, fáradtságot és koncentrációs nehézségeket. A gyerekek szempontjából fontos figyelni arra, hogy megfelelően friss levegő legyen a tanulási idő alatt, hogy ez ne okozzon gondot és nehézséget.
Milyen lehetőségek vannak a szellőző utólagos beépítése során?
A hővisszanyerős szellőztetőkről szóló cikkünket is érdemes elolvasni, de a szellőző utólagos beépítése is olyan terület, ami több lehetőséget tartogat. Az új építésű házak esetében nem ez kapja a hangsúlyt, de sok olyan otthon van, ahol csak így kivitelezhető a friss levegő biztosítása.
Az egyik legkedveltebb változat a falba vagy az ablakba építhető megoldás, ami a gravitációs szellőztető. A természetes légáramlás segítségével működik, így gondoskodik a páráról és a friss levegőről. A hátránya, hogy a teljesítménye függ az időjárási körülményektől.
Ezzel szemben a ventillátoros változatok megbízhatóbb működést biztosítanak, ami lehet a hagyományos és a már említett hővisszanyerős modell is. Azt érdemes szem előtt tartani, hogy a ventilátorok a mellékhelyiségben és a fürdőszobákban hatékonyak, míg a hővisszanyerős szellőztető az egész lakásban gondoskodhat a friss levegőről.
Mire kell figyelni az utólagos telepítésnél?
A helyi adottságok figyelembevételével kell megtervezni, mert ennek megfelelően érdemes kiválasztani a beépíteni kívánt modellt. Az optimális légáramlás biztosítása az elsődleges, így a megfelelő helyre kell építeni. Ez bizonyos esetekben igényelhet faláttörést vagy légcsatorna kialakítását is.
A gravitációs szellőztetők és az elszívó ventilátorok beszerelése nem igényel különösebb szakértelmet, de a hővisszanyerős modellek esetében érdemes szakember segítségét kérni.
Ez utóbbi esetben a precíz tervezés és a kivitelezés is megkívánja a megfelelő hozzáértést. Végül pedig kritikus fontossága van annak, hogy megfelelő időközönként el legyen végezve a szükséges karbantartás is. A szellőzőnyílásokat ki kell tisztítani, a szűrőket pedig cserélni kell. Így lehet a házban minden percben friss és tiszta levegő.
Érdemes körülnézni a weboldalunkon, mert számos megoldással lehet gondoskodni a ház megfelelő szellőztetéséről.